
Witaminy to związki organiczny, które w małych ilościach są potrzebne do prawidłowego przebiegu procesów biochemicznych. Witamina D jest bardzo istotna dla ludzkiego organizmu. Warto dowiedzieć się, co powodują jej niedobory.
Witaminy dzielone są na dwie grupy: witaminy nierozpuszczalne w tłuszczach, a także rozpuszczalne w tłuszczach. Witamina D należy do takich, które są rozpuszczalne w tłuszczach i jest bardzo istotna dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Pełni ona bardzo istotną funkcję w nim. Przede wszystkim pobudza wchłanianie wapnia oraz fosforu, przez co ma wielki wpływ na odpowiednie kształtowanie się kości u dzieci oraz niemowląt. Ponadto wpływa na ich gęstość. Co więcej, witamina D https://gemini.pl/kategoria/zdrowie/witaminy-i-mineraly/witaminy/witamina-d może zapobiegać nadciśnieniu, alergii, anemii, cukrzycy oraz chorobom serca. Niestety wiele ludzi o tym nie wie i pomija ją w codziennej suplementacji. Istotne jest to, żeby organizm został zaopatrzony we właściwą dawkę tej witaminy. Okazuje się, że jej nadmiar, jak i niedobór mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Mało kto wie o tym, że przedawkowanie witaminy D jest rzadkim zjawiskiem i nie zachodzi w czasie stosowania standardowej diety bądź też ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Co więcej, nadmiar witaminy D wytworzonej pod wpływem promieniowania słonecznego magazynowana jest tkance tłuszczowej, o czym mało kto wie. Istotne jest też to, że do krwiobiegu uwalniana jest przez około dwa miesiące, co jest bardzo ważne zwłaszcza podczas zimy. Przedawkowanie witaminy D nierzadko ma miejsce w czasie stosowania preparatów doustnych w momencie, kiedy dostarcza się organizmowi dawkę cztery razy większą od tej zalecanej. Warto dodać, że jest to niebezpieczne dla zdrowia, gdyż prowadzi do zatrucia organizmu. Okazuje się, że nadmiar witaminy D prowadzi do utlenienia lipidów błon komórkowych, które mają w sobie kwasy tłuszczowe nienasycone oraz powstaniu szkodliwych nadtlenków w ludzkim ciele. Trzeba wiedzieć, że nadmiar sprzyja odkłanianiu się wapnia w t kankach między innymi w sercu, tętnicach oraz nerkach. Konsekwencją tego jest zaburzenie pracy serca, a ponadto ośrodkowego układu nerwowego.
Specjaliści alarmują, że przedawkowanie witaminy D jest też niebezpieczne dla ciężarnych, gdyż doprowadza do deformacji płodu, a ponadto chorób kości u noworodka. Dlatego istotne jest stosowanie się do zaleceń lekarza, które dotyczą suplementacji witaminy D. Niedostarczanie odpowiedniej jej ilości ciału nierzadko powoduje bóle kości, szybkie przemęczanie się, bezsenność, a także biegunkę. Ponadto niedobór witaminy D objawia się bólami mięśni, chorobami przyzębia, problemami z apetytem, a także nadciśnieniem. Niekiedy pojawia się też ogólne osłabienie, nadwaga, odczucie bólu skóry, a także ogólny spadek odporności organizmu. Z tego powodu każdy powinien zadbać o suplementację witaminy D podczas zimy. Natomiast w cieplejszych miesiącach warto wystawiać się często na ekspozycję promieni słonecznych.