
Najłatwiejszą, a zarazem najszybszą metodą na samodzielnie obliczenie prawidłowej masy ciała jest kalkulator BMI. Pozwoli on nam na poznanie stanu naszej tkanki tłuszczowej, dzięki czemu będziemy w stanie określić czy nasz styl życia i dieta są prawidłowe. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkich przydatnych informacji na temat kalkulatora BMI.
Wskaźnik BMI – co to jest?
BMI, czyli Body Mass Index, który może być również nazywany wskaźnikiem Queteleta wykorzystywany jest do szacowania tego, czy waga naszego ciała jest prawidłowa. Ten indeks masy ciała został opracowany w 1832 roku przez belgijskiego statystę, Adolfa Queteleta. Zaobserwował on, że masa ciała rośnie w zależności od wzrostu danej osoby. Body Mass Index pozwala nam zorientować się, czy nasza dieta wraz ze stylem życia się odpowiednie. Jest to najszybsza droga do pierwszej diagnozy lekarskiej w kierunku nadwagi bądź otyłości. Tak naprawdę za BMI stoi nieskomplikowany wzór matematyczny pozwalający na określenie zawartości masy tkanki tłuszczowej w naszym organizmie. Określa się ją w oparciu o proporcję masy ciała do wzrostu.
Kalkulator BMI dostępny jest online
W sieci można znaleźć wiele kalkulatorów BMI, do których wystarczy jedynie wpisać swoje dane, a kalkulator automatycznie obliczy Twój wskaźnik. Po odczytania wyniku należy porównać go z przyjętymi normami. Rezultat powinien stanowić dla nas informację orientacyjną, nie jest to analiza naszego stanu zdrowia. W przypadku gdy Twój wynik pokazuje Ci, że masz nadwagę bądź otyłość, koniecznie udaj się do lekarza, aby to zweryfikował i wprowadził odpowiednie leczenie. Regularne sprawdzanie wskaźnika BMI jest przydatne, pomaga również uniknąć ryzyka nadwagi, otyłości, a także wielu chorób którą są z nimi związane.
BMI – jak się je oblicza?
Do obliczenia wskaźnika BMI niezbędne są trzy informacje:
- waga
- wzrost
- płeć
Wynik w kalkulatorze BMI otrzymywany jest poprzez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wzrostu, który podany jest w centymetrach. Ważna jest również płeć, ponieważ z przyczyn biologicznych prawidłowa zawartość tłuszczu jest wyższa u kobiet, aniżeli u mężczyzn. Kobietom towarzyszy również mniejsza ilość mięśni niż mężczyznom. Obie płcie o zbliżonym wzroście będą miały podobny wskaźnik BMI, jednak bardzo prawdopodobne jest to, że u kobiety poziom masy tkanki tłuszczowej będzie większy.
Należy przy tym mieć na uwadze, że to właśnie zawartość tkanki tłuszczowej zwiększa występowanie chorób, a nie sama masa ciała. Ponadto ważna rolę odgrywa rozmieszczenie tkanki tłuszczowej po organizmie. Jeżeli organy wewnętrzne są otłuszczone, jest to bardzo niepokojące i niebezpieczne. Rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w organizmie określa jednak wskaźnik WHR, którego wyliczenie jest nieco trudniejsze niż ma to miejsce w przypadku obliczenia wskaźnika BMI.
Jak interpretować wynik BMI?
Wynik licznika BMI podawany jest według podstawowej lub rozszerzonej kwalifikacji dla dorosłych. Podstawowa kwalifikacja wyróżnia cztery oceny wagi, rozszerzona dodatkowo wyróżnia jeszcze trzy stopnie nadwagi i trzy stopnie otyłości
- wygłodzenie – BMI poniżej 16;
- wychudzenie – BMI poniżej 17;
- niedowaga – BMI poniżej 18,5;
- wartość prawidłowa – BMI 18,5-24,9;
- nadwaga – BMI 25-29,9;
- otyłość I stopnia – BMI do 34,9;
- otyłość II stopnia – BMI do 39,9;
- otyłość III stopnia – BMI powyżej 40.
Mając na uwadze rosnący problem otyłości na świecie, pojawiła się propozycja rozszerzenia BMI, który obejmowałby aż dziesięć kategorii otyłości. W takiej klasyfikacji najniższa byłaby otyłość X stopnia, miałby ją określać wskaźnik wynoszący 100, a nawet i więcej. Tak szeroka skala BMI pozwoliłaby na dokładne określenie ryzyka powikłań oraz zaplanowanie leczenia osób w ogromną otyłością.
Kalkulator BMI jest świetnym systemem alarmowym
Jeżeli wartość Body Mass Index wykazuje wynik większy niż 30, jest to olbrzymi sygnał alarmowy, który powinien skłonić nas do kontaktu z lekarzem i dietetykiem. Diagnozowanie takich chorób jak na przykład cukrzyca, nowotwory układu pokarmowego, miażdżyca czy problemy hormonalne na wczesnym etapie, pozwala przyśpieszyć proces leczenia. Oprócz wskaźnika BMI przydatne mogą okazać się również wskaźniki:
- WHR, który pozwala na obliczenie rozmieszczenia masy tkanki tłuszczowej w ciele. Dzięki niemu można stwierdzić między innym czy choruje się na otyłość brzuszną.
- PPM – określa podstawową przemianę materii u człowieka. Jest to bardzo ważny element obliczania ilości kalorii, które należy dziennie spożywać, aby zrzucić wagę.
- CPM – pomaga określić całkowitą przemianę materii. W przeciwieństwie do PPM, CPM uwzględnia również naszą aktywność fizyczną w ciągu dnia.
- PAL – pomaga określić współczynnik aktywności fizycznej.